ورود | عضویت

پایگاه خبری مشاورنیوز

جدیدترین اخبار، مقالات، همایش و کارگاه های مشاوره و روان شناسی در ایران

MOSHAVERNEWS PSYCHOLOGY & ADVISING NEWS

مراسم معارفه دکتر محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ج.ا.ا در دانشگاه تهران برگزار شد
مراسم معارفه دکتر محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ج.ا.ا در دانشگاه تهران برگزار شد
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره , و به نقل از مشاورنیوز ؛ مراسم معارفه دکتر محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روا‌‌ن‌شناسی و مشاوره روز چهارشنبه مورخ 1397/12/15 با حضور روان‌شناسان و مشاوران، اعضاء هیأت علمی دانشگاه‌ها، مسئولان اجرایی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان کلیه نهادهای کشور در دانشکده روا‌‌ن‌شناسی و مشاوره دانشگاه تهران برگزار شد.
 
 
در این جلسه پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیات قرآن کریم سرکار خانم دکتر نوابی نژاد نایب رئیس شورای مرکزی سازمان نظام طی سخنانی با خیر مقدم به حاضرین از ریاست جمهوری، دفتر ریاست جمهوری به خاطر تنفیذ حکم ریاست سازمان تشکر کرد و اظهار داشت من دکتر حاتمی را از سال 1366 در دانشگاه تربیت مدرس دانشجوی کارشناسی ارشد بودند می‌شناسم ایشان با تجربه مدیریتی که در سازمان داشتند، مطمئن هستم که به خوبی از عهده وظایف و مسئولیت‌های سنگین مدیریت سازمان و این خانواده عزیز روان‌شناسان و مشاوران برمی‌آیند. سپس پروفسوردکتر خدیوی زند استاد برجسته دانشگاه طی سخنانی اظهار داشت، من در دوران دانشجویی دکتر حاتمی را می‌شناختم، همان موقع شخصیتی ممتاز و دانشجویی ساعی و تأثیرگزار بود.نقش و سهم ایشان در تأسیس اولین مراکز روان‌شناسی و مشاوره در بعد از جنگ تحمیلی زیاداست. به شورای مرکزی بخاطر این انتخاب تبریک می‌گویم. دکتر غلامعلی افروز رئیس دو دوره قبلی سازمان و رئیس شورای مرکزی فعلی طی سخنانی بیان داشتند، من از چند سال گذشته از نزدیک شاهد تلاش های آقای دکتر حاتمی بودم و سوابق اجرایی درخشان و دارای توان مدیریتی بالا هستند. ایشان شخصی مدیر و مدبر هستند و می‌توانند با تدبیرهای سنجیده خود کار را پیش ببرند همه باید همدل و همگام پیش برویم، اگر وقفه‌ای در چند ماه گذشته ایجاد شده است، الان وقت جبران و اقتدارو همگامی است، تا بتوانیم شاهد حاکمیت ارزشی روان‌شناسی و مشاوره در جامعه باشیم. تنها مرجعی که می تواند پروانه خدمات روان‌شناسی و مشاوره در کشور بدهد، سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره است که قانون و مجلس تصویب و شورای نگهبان تأیید کرده‌اند.
در ادامه این برنامه، بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب درباره روان‌شناسی و مشاوره در دیدار شورای مرکزی پخش شد. آنگاه حجت الاسلام والمسلمین دکتر مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس طی سخنانی گفت : سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران، یکی از سازمان‌های مهم و تأثیر گذار در مدیریت و انسجام‌بخشی و ایجاد هم‌افزایی بین عناصر تعیین کننده در این حوزه چه بین اعضاء خودش و چه به عنوان تنظیم‌کننده رابطه بین اعضاء با حاکمیت، با دولت، با مجلس، با قوه قضائیه و همچنین هدایت و نظارت ارتباط بین روان‌شناسان و مشاوران با مردم و جامعه هدف است. ایجاد نظام‌های صنفی یکی از کارهای مهم مجلس شورای اسلامی است. حاکمیت باید استقبال کند. حاکمیت باید کارها را بسپارد به نظام‌های صنفی نه اینکه همه کارها را در دست داشته باشد و توان اجرای آن را نداشته باشد. در کشور غیر از سازمان نظام روان‌شناسی هیچ نهاد و ارگانی دیگری نباید مجوز فعالیت بدهد ما در مجلس آماده‌ایم در صورتی در کارسازمان نهادی دخالت نماید، جلوی آن را بگیریم من دکتر حاتمی را از زمانی در بنیاد شهید و صداو سیما بودند می‌شناسم، ایشان مدیری توانمند و با برنامه است، مطمئن هستم سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره به جایگاه اصلی خود باز می‌گردد. همه با کارهای مدیریتی ایشان خصوصا" تهیه سریال گل پامچال در دهه هفتاد آشنا هستید و تأسیس مراکز خدمات روان‌شناسی و مشاوره در بنیاد شهید و امور ایثارگران و امروز در قامت ریاست این سازمان مهم و تأثیرگزار منتظر خبرهای خوبی خواهیم بود.
در ادامه بخشی از زندگی‌نامه دکتر حاتمی توسط مجری قرائت شد، زادگاه دکتر حاتمی شهرستان جیرفت استان کرمان است، او کارش را از جبهه و جنگ آبادان به عنوان خبرنگار و گزارشگر صدا و سیما آغاز کرد سپس مسئول تولید و پخش سیمای کرمان شد. در سال 1365 به فرمان حضرت امام خمینی ( ره ) گروه سیمای شاهد را در صدا و سیما تأسیس کرد. در این مجموعه کارهای بزرگی انجام داد از جمله سریال گل پامچال، سیمرغ و مجموعه‌های زیاد دیگری تولید کرد بطوریکه دو مرتبه از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد تقدیر قرار گرفت. ایشان علاوه بر مسئولیت‌هایی که در سازمان نظام روان‌شناسی داشتند، در کارنامه خود مشاوروزیر علوم، آموزش وپرورش و سازمان ملی جوانان را دارد و اکنون دانشیار گروه روان‌شناسی بالینی دانشگاه خوارزمی است.
در ادامه با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای مرکزی آئین اهداء حکم اجراء شد.
 
دکتر حاتمی برای دریافت حکم ریاست سازمان ابتدا به حضور دکتر منصور و دکتر خدیوی زند رفتند با بوسیدن دست این استادان خود به محل دریافت حکم رفتند و حکم خود را از دست حجت الاسلام و المسلمین مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و دکتر زاهدی عضو کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس شورای اسلامی و وزیر سابق علوم دریافت کرد و در انتها دکتر حاتمی طی سخنانی پس از تشکر از تمام کسانی‌که در مدت 15 روز با ارسال پیام از طرق مختلف و حضور خود در دانشگاه تهران از مسئولیت ایشان استقبال کردند، تشکر کرد و اظهار داشت، این موج استقبال شور و شعف مسئولیت مرا سنگین می‌کند و گویای آن است که جایگاه سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره چه میزان مهم است. رئیس جدید سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره گفت: 15 سال است که از عمر این سازمان می‌گذرد. لازم می‌دانم از رؤسای قبلی دکتر الهیاری و دکتر افروز تشکر کنم، زحمات زیادی کشیدند، در موقع مغتضی در مراسم دیگر از زحمات دکتر الهیاری تشکر خواهیم کرد. به یمن وجود سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره نگاه مردم به روان‌شناسی و مشاوره تغییر کرده است و همه برای مشکلاتشان به روان‌شناس و مشاور مراجعه می‌کنند و به یک فرهنگ تبدیل شده است و از طرف دیگر نگاه مسئولان نسبت به خدمات روان‌شناسی و مشاوره تغییر کرده است. امروز ما بیش از 200 هزار دانشجو و فارغ‌التحصیل رشته روا‌ن‌شناسی و مشاوره داریم، ما در سازمان 26 هزار عضورسمی و حدود 800 مرکز خدمات روان‌شناسی و مشاوره داریم، 32 درصد فضاهای مجازی مطالب روان‌شناسی و مشاوره بین مردم رد و بدل می شود، این‌ها آمارهای مهمی هستند.
سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره سه وظیفه مهم دارد. اول به عنوان سازمان معیار باید استانداردها را مشخص کند، یعنی اینکه هر نوع فعالیت روان‌شناسی و مشاوره انحصارا" با مجوز این سازمان امکان پذیر است. دخالت نهادهای دیگر غیر قانونی است باید جلوی آن را گرفت. در یک کشور نباید دو یا سه مرجع صدور مجوز باشد. نتیجه آن همین وضعیت نا‌‌بسامان کنونی است. اگر آسیب‌های اجتماعی افزایش یافته است، یک دلیل آن ناهماهنگی در مقابله با آن است و مجوز گرفتن افراد بی‌صلاحیت از بعضی نهادهای غیر مسئول جهت مقابله با آسیب‌های اجتماعی و روانی است. در دوره مسئولیتم تلاش می‌کنم این چندگانگی را از بین ببریم.
دوم نظارت است، قانون گذار این مسئولیت را به سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره به عنوان نهادی تخصصی و فرابخشی واگذار کرده است. اما تاکنون سازمان از این وظیفه و حق خود هیچ استفاده ای نکرده است. باید درهای سازمان بهزیستی و سایر جاها که خدمات روان‌شناسی و مشاوره ارائه می‌کنند به روی ناظرین ما باز شود. تا ما بر اساس دفاع از حقوق مراجعین یعنی مردم ببینیم خدمات ارائه شده علمی و تخصصی هستند یا خیر. در دوره مسئولیتم سازمان کنترل نظارت و بازرسی ایجاد می‌کنم و تمام کشور زیر نظارت تخصصی ما قرار خواهد گرفت. خصوصا" فضاهای مجازی و افراد بی صلاحیت که از طریق فضاهای مجازی با عناوین جعلی حقوق مردم را تضییع می‌کنند، ما با قدرت و صلابت اینکار را می‌کنیم و از ظرفیت نهادهای نظارتی و مسئولین جهت پیشتیبانی این امر استفاده می‌کنیم و نمی‌گذاریم هر کسی هر کاری خواست در این کشور بکند.
سوم بحث توانمندسازی است، سازمان در این خصوص ضعیف عمل نموده است، ما برنامه‌ای داریم توانمندسازی حرفه‌ای فارغ‌التحصیلان رشته‌ای روان‌شناسی و مشاوره به حد استاندارها برسانیم. تبلیغات روان‌شناسی و مشاوره را کنترل می‌کنیم و هرکس بخواهد کارگاه بگذارد، دوره برگزار نماید باید از سازمان مجوز بگیرد این شامل تمام ارگان‌ها، نهادها، انجمن‌های علمی، مراکز، اشخاص و..... می‌شود.
بالاخره ما باید سازمان را به مردم و مسئولین معرفی کنیم. اکنون سازمان خوب شناخته شده نیست سواد و سلامت روان مردم را باید افزایش داد، تا در صورتی دچار مشکل شوند، بدانند باید به چه کسی مراجعه نمایند.امروز با افتخار اعلام می‌نمایم شما من بعد سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره دیگر خواهید دید ( تشویق حاضرین ) و فصل نوینی در تاریخ روان‌شناسی و مشاوره کشور آغاز شده است که انتهای آن نشاط و آرامش جامعه و قرار گرفتن روان‌شناسی و مشاوره برقله برنامه‌ریزی‌های سلامت کشور است.
 
از حضور ارزشمند شما و از ریاست‌محترم جمهوری، معاون اول، دفتر ریاست‌جمهوری، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، مسئولان قوه قضائیه به ویژه دادستانی و دادگستری تهران، فرماندهان نیروهای مسلح و نیروی انتظامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی ، مدیریت شهری، شورای شهر تهران، سازمان بهزیستی، سازمان فرهنگی خانواده سپاه پاسداران، انجمن‌های علمی، سازمان اتحاد مشاوران ‌وروانشناسان ایران( سامرا)، خانه روان‌شناسان و مشاوران، سازمان مردم نهاد پندار، نمایندگان نهادها و ارگان‌های حاضر در جلسه خصوصا" روان‌شناسان و مشاوران، اعضاء هیأت علمی دانشگاه، دانشجویان، شورای مرکزی، شوراهای استانی، همکارانم در سازمان نظام و همه کسانی که در جلسه حضور دارند تقدیر و تشکر می‌کنم.
گفتنی است، مراسم معارفه با اینکه هیچگونه اعلام عمومی نشده بود، بیش از 400 نفر حضور داشتند و از تمام سازمان‌ها و نهادها افرادی به عنوان نماینده شرکت داشتند. این موفقیت را به جامعه روان‌شناسی و مشاوره تبریک می‌گوئیم انشاءالله با وحدت و همدلی تلاش ‌کنیم سازمان را به جایگاه اصلی خود برگردانیم. انشاءالله
مطالب مرتبط
آشنایی با روان شناسان
دکتر کیانوش زهراکار
دکترای تخصصی مشاوره
 
عضو هیئت علمی دانشگاه  خوارزمی تهران
 
پژوهشگر برتر منتخب دانشگاه خوارزمی در سال ۱۳۹۲
 
پژوهشگر برتر منتخب استان تهران در سال ۱۳۸۸
 
پژوهشگر برتر منتخب دانشگاه آزاد اسلامشهر در سال ۱۳۸۷
 
پژوهشگر برتر منتخب استان لُرستان در سال ۱۳۸۳
 
دانشجوی برتر منتخب دوره دکتری در سال ۱۳۸۲
 
استاد راهنما و مشاور بیش از 100 پایان نامه تحصیلات تکمیلی
 
 
دکتر امیرهوشنگ مهریار
-سال تولد: 1315 
رتبه علمي: استاد
تحصيلات:  Ph.D ـ روانشناسي ـ لندن ـ (1344) 1965
1. دانشگاه شيراز، شيراز ـ پژوهشي/ آموزشي/ اجرايي ـ رئيس مركز جمعيت‌شناسي، سرپرستي
2. دانشگاه هاروارد، دانشكده پزشكي بوستون ـ پژوهشي ـ Post-Doctoral
3. دانشگاه پنسيلوانيا، فيلادلفيا ـ پژوهشي/ آموزشي ـ استاد مدعو
4. سازمان بهداشت جهاني ـ پژوهشي ـ مشاور علمي
5. مؤسسه عالي پژوهش در برنامه‌ريزي ‌و توسعه تهران ـ پژوهشي/آموزشي/ اجرايي ـ استاد ـ رئيس گروه
 
 دكتر حمزه گنجی
متولد : دوم فروردين‌ماه سال 1321 در هادي‌شهر از بخشهاي شهرستان مرند ب
کارشناسی :رشته زبان فرانسه 1344
کارشناسی ارشد: دانشگاه تهران  رشته علوم تربیتی
دکتری   : 1351  دانشگاه مون پلیه (فرانسه)
 دکتر محمود ساعتچی

1-ليسانس علوم اجتماعي از دانشگاه تهران در سال 1344.
2-ليسانس نظامي از دانشكده پياده نظام ارتش (شيراز) در سال 1345.
3-فوق ليسانس علوم اجتماعي از دانشگاه تهران در سال 1347.
4- دكتراي (Ph.D.) روانشناسي از دانشگاه اله آباد (Allahabad University) هندوستان در سال 1353.
5- طي دوره تخصصي راهبردها، فنون و روش هاي عملي كاربردي روانشناسي در برگزاري دوره هاي آموزش مديريت عالي در كالج هنلي (Henly)، انگلستان (لندن) در سال 1357.
پروفسور سعید شاملو،( بنیان گذار روانشناسی بالینی ایران)
متولد : سال 1308 در ملایر
کارشناسی : دانشگاه جورج واشنگتن
کارشناسی ارشد:  دانشگاه ایالتی واشنگتن
دکتری   :  دانشگاه ایلی نویز در رشته روان نشاسی بالینی 
فوق دکتری  : دانشگاه ایلی نویز در رشته رواندرمانی
 دکتر یوسف کریمی

سال تولد : 1323 
محل تولد : قزوین 
کارشناسی آموزش ابتدائی از دانشگاه ابوریحان بیرونی سابق
کارشناسی ارشد  در رشته روانشناسی تربیتی در سال 1353(1974) از دانشگاه ایالتی بال در ایالت ایندیانا 
دکتری در سال 1356(1977) موفق به اخذ درجه دکتری در رشته روانشناسی تربیتی، از دانشگاه ایالتی فلوریدا
یشان دارای سابقه تدریس در دانشگاه های آمریکا با سمت مربی رتبه اول هستند.
تالیفات : روانشناسی اجتماعی،نگرش و تغییر نگرش و..

دکتر  بهروز بيرشك
 متولد فروردين۱۳۲۷- تهران
فارغ التحصيل دانشگاه ملى
فوق ليسانس روانشناسى مشاوره - ۱۳۵۳ از دانشكده ايلينوى آمريكا
اخذ مدرك دكترى - ۱۳۵۷ از دانشكده ايلينوى
عضو هيأت علمى دانشگاه علوم پزشكى ايران
فعاليت در انستيتو روانپزشكى تهران
راه اندازى بيمارستان روانى حضرت زهرا (س)
دكتر سيمين حسينيان
متولد  : ۱۳۳۱
مرتبه علمي: استادتمام دانشگاه الزهرا
تحصيلات: دكتري
گروه آموزشي:مشاوره
محل تولد: تهران
دكتراي مشاوره ،كاليفرنيا-لس آنجلس آمريكا
كارشناسي ارشد مشاوره، كاليفرنيا-لس آنجلس آمريكا
كارشناسي مشاوره ،؛دانشگاه تهران -ايران
دکترشکوه نوابى نژاد
- متولد ۱۳۲۵
- لیسانس زبان و ادبیات انگلیسى
- فوق لیسانس مشاوره [دانشگاه آمریکایى بیروت]
- اخذ مدرک دکترى [دانشگاه ایالتى نبراسکا] رشته روانشناسى مشاوره
- استاد تمام گروه مشاوره دانشگاه تربیت معلم
- مدیر گروه مشاوره همان دانشگاه 
- عضو هیأت امناى دانشگاه 
زندگینامه بزرگان روان شناسی / مشاور نیوز
دکتر محمود گلزاری
 سال تولد : ۱۳۲۸ 
محل تولد :  شهر سیرجان در استان کرمان 
تحصیلات:
کارشناسی: رشته روان شناسی بالینی، دانشگاه علامه طباطبایی
کارشناسی‌ارشد: رشته روان شناسی بالینی انستیتو روانپزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران
پایان نامه: ساخت و اعتبار یابی مقیاس افسردگی کودکان (CDS). 
دکتری: روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی
معرفی بزرگان روان شناسی و مشاوره / مشاور نیوز

دکتر علی دلاور 
در سال 1320
محل تولد : خرم آباد 
در سال 1358مدرک دکتری خود را در دانشگاه ایالتی فلوریدا در رشته روش‌های تحقیق و آمار اخذ نمودند
 مرتبه علمی : استادی
 تعداد 137 عنوان مقاله در سمینارهای علمی داخلی و خارجی ارائه و تعداد 19 عنوان کتاب نیز ترجمه و تالیف نموده‌اند.
دکتر  علی محمد  نظری
مرتبه علمی:دانشیار( گروه مشاوره و راهنمایی دانشگاه خوارزمی )
آدرس پست الکترونيک:Nazari@khu.ac.ir
صفحه اينترنت شخصی:http://cvs.khu.ac.ir/fa/nazari.htm
سوابق تحصیلی
دکتری:  مشاوره خانواده
کارشناسی ارشد:مشاوره و راهنمایی 
کارشناسی:مشاوره و راهنمایی 

صاحب كرسي استادي گروه مشاوره و راهنمايي دانشگاه خوارزمی (تربيت معلم سابق )

در سال 1324 در يك خانواده روحاني در شهر مشهد متولد شدم. تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در زادگاهم به پايان رساندم و در سال 1346 در دانشسراي عالي به تحصيل در رشته مشاوره و راهنمايي مشغول شدم. اولين كتاب خود را در سال 1349 در حالي كه دانشجوي سال سوم دوره كارشناسي بودم با نام مشاوره در چاپ رساندم. در سال 1350 در وزارت آموزش و پرورش با سمت «مشاور راهنمايي تحصيلي» مشغول خدمت شدم. تحصيلات كارشناسي ارشد خود را در رشته مشاوره در سال 1351 در دانشگاه تهران شروع كردم. در سال 1351 1352 با همسرم خانم دكتر ستيلا علاقبند ازدواج كردم. ثمره اين ازدواج سه فرزند با نام‌هاي سعيد، سميه و آزاده است. فرزندانم به ترتيب در رشته‌هاي كامپيوتر، الكترونيك و كامپيوتر تحصيل كرده‌اند.

اطلاعات شخصي:
1- نام و نام خانوادگي: حسن­ پاشا شريفي
2- تاريخ تولد: 1312        
3- محل تولد: سُنقُر (کرمانشاه)
4- گروه آموزشي:روان­شناسي
5- دانشگاه: دانشگاه آزاد اسلامي
6- مرتبة علمي: دانشيار
7- ايميل:HPSSR@YAHOO.COM
سوابق تحصيلي:
1- اخذ مدرک ديپلم از دانشسراي مقدماتي کرمانشاه در سال 1332
2- اخذ ديپلم ششم متوسطه در رشتة ادبيات به صورت داوطلبانه در سال 1334
3- کسب ليسانس علوم تربيتي در دانش­سراي عالي در سال1341 در تهران
4- کسب فوق ليسانس مشاوره و راهنمايي از دانشگاه تربيت معلم تهران در سال 1348
5- دکتراي روان شناسي در دانشگاه علوم و تحقيقات تهران در سال 1368
نظر سنجی
از نظر شما کدام بخش از مطالب سایت مفید و کاربردی تر هستند ؟
نمایش نتایج