ورود | عضویت

پایگاه خبری مشاورنیوز

جدیدترین اخبار، مقالات، همایش و کارگاه های مشاوره و روان شناسی در ایران

MOSHAVERNEWS PSYCHOLOGY & ADVISING NEWS

سخنرانی دکتر محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، در نشست بین المللی روان شناسی و
سخنرانی دکتر محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، در نشست بین المللی روان شناسی و روان پزشکی در نیروهای نظامی و انتظامی

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور و به گزارش مشاور نیوز، دکتر محمد حاتمی، رئیس سازمان، در نشست بین المللی روان شناسی و روان پزشکی در نیروهای نظامی و انتظامی که روز شنبه، ۲ شهریور سال جاری در سالن همایش های مجتمع رفاهی پردیس ناجا برگزار شد، اظهار داشت: به نیابت از جامعه روان شناسان و مشاوران از برگزار کنندگان این نشست بین المللی  تشکر می کنم. سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور به عنوان سازمان ناظر و معیار، استاندارد ساز مسائل روان شناسی و مشاوره در کشور است و بر تمام فعالیت های روان شناسان و مشاوران شاغل در نهادها و ارگان ها نظارت دارد.
وی با ابراز خرسندی از اهمیت نیروهای نظامی و انتظامی به موضوع سلامت روان، گفت: در چند سال گذشته در نیروهای نظامی و انتظامی فعالیت های گسترده ای داشته ایم.
دکتر حاتمی، افزود: از سال ۱۹۱۷ روان شناسی در بستر نیروهای نظامی و انتظامی رشد کرده و روان شناسی خود را مدیون نیروهای نظامی و انتظامی  می داند. در جنگ تحمیلی روان شناس بزرگی ما را هدایت می کرد و انگیزه ها و تاب آوری را در ما ایجاد می کرد. همین باعث شده بود تا مادری که یکی از فرزندانش امروز شهید می شد، فردا فرزند دیگرش را برای حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل بدرقه کند.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، تصریح کرد: این ادراک خودکارآمدی ناشی از آموزش هایی بود که آن روان شناس بزرگ به ما آموخته بود و همه ما پا به رکاب بودیم تا در دفاع مقدس حضور داشته باشیم و چه حماسه ها که آفریده شد. این ها به خاطر این بود که این شرایط در بستر انقلاب و تحت رهبری امام راحل (ره) آفریده شد.
دکتر حاتمی، اذعان داشت: اهمیت روان شناسی و مشاوره در کوچک ترین امور زندگی تا جنگ ها تحت عنوان جنگ روانی که معادل جنگ نظامی و جنگ نظامی معادل جنگ اقتصادی است وجود دارد. به همان نسبت که باید ابزار لجستیک داشته باشیم، نیاز به ابزار روان شناسی هم داریم.
 وی با بیان این که شاغلان در نیروهای نظامی و انتظامی در رده مشاغل سخت طبقه بندی می شوند، اظهار داشت: باید برای تاب آوری، هم آورد طلبی و زندگی بهتر نیروهای نظامی و انتظامی از روان شناسی و مشاوره استفاده کنیم. با افتخار عرض می کنم که امروز تنها برای اختلالات روانی از روان شناسی و مشاوره استفاده نمی کنیم بلکه جمعیت هدف ما تمام مردم ایران هستند. ارتقاء سلامت و رفتار سالم جزو برنامه های روان شناسی و مشاوره است. 
اگر بخواهیم در نیروهای نظامی و انتظامی کارآمدی و ادراک کارآمدی بیشتری داشته باشیم باید مبحث سلامت روان را در راس برنامه های سلامت نیروهای انتظامی بگذاریم.
وی، ادامه داد: اکنون در نیروهای نظامی و انتظامی کارهای زیادی در حیطه روان شناسی و مشاوره انجام می شود. ما  کمیسیون روان شناسی نظامی در سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور داریم که از وزارت دفاع، نیروهای زمینی، هوایی و انتظامی عضو آن هستند و برنامه ریزی های خوبی را در ابعاد مختلف انجام می دهند.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، گفت: ما انجمن روان شناسی نظامی داریم. فقط ۲۰۰ نفر از نیروی زمینی در نوبت مصاحبه در سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور برای دریافت پروانه اشتغال تخصصی هستند. این یعنی نیروهای نظامی و انتظامی ما به روان شناسی و مشاوره اهمیت زیادی می دهند. ما در سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، کمیسیون روان شناسی انتظامی را جدا از کمیسیون روان شناسی نظامی ایجاد کرده ایم.
نیروی انتظامی به دلیل ماهیت کاری که دارد و با مردم سر و کار دارند باید دائما با روان شناسی و مشاوره دم خور باشند. باید کارکنان نیروهای نظامی و انتظامی تحت آموزش هایی از قبیل مهارت های زندگی مثل مهارت ارتباط موثر قرار بگیرند، همچنین مسئله خانواده آن ها مهم است. نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این زمینه برنامه ریزی خوبی در مرکز فرهنگی سپاه انجام داده و مراکز خدمات روان شناسی و مشاوره ای شمیم را ایجاد کرده است که برنامه های وسیعی برای آموزش کارکنان و خانواده های آن ها دارند که جای تقدیر و تشکر دارد.
دکتر حاتمی با تاکید بر قرار گرفتن مسئله پیشگیری در راس کارهای نیروهای نظامی و انتظامی، گفت: امروز نگاه ما به مسائل زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی است، بنابراین نگاه ما سلامت محور است، همان نگاه سازمان بهداشت جهانی،  اگر نگاه سلامت محور باشد باید برنامه داشته باشیم؛ یعنی از لحظه ورود تا لحظه ای که می خواهید ماموریت انجام دهید. در تمام مراحل نیاز به وجود روان شناس و مشاور در کنار نیروهای نظامی و انتظامی وجود دارد. اگر می خواهید افسر یا سرباز تاب آور داشته باشید باید از روان شناسی و مشاوره بهره بگیرید. 
متاسفم که برخی فکر می کنند موضوع سلامت به درمانگاه ها و بیمارستان ها خلاصه می شود.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، ادامه داد: بحث پیشگیری و تاب آوری و مهارت های زندگی و موضوعاتی که در برنامه ۲ روزه دیدم موضوع کارهای روان شناسی، مشاوره و روانپزشکی است که باید برای آن برنامه داشته باشیم.
وی افزود: خواهش می کنم بحث غربال گری را نادیده نگیرید و از همین حالا برای این موضوع برنامه داشته باشید و اگر فردی نیاز به مداخلات روانشناختی داشت، اقدام شود. اگر می خواهیم افسر یا سرباز با آن ویژگی برای ماموریت موفق باشد باید دائما روان شناس و مشاور کنار آن ها باشد.
بر اساس استاندارد جهانی، هر ۵۰ خانوار باید یک روان شناس داشته باشند. خانواده های نیروهای نظامی و انتظامی که دائما ماموریت های سخت را تجربه می کنند، بیشتر از خانواده های عادی نیاز به کارهای فرهنگی و خدمات روان شناسی و مشاوره ای دارند. باید در این زمینه تلاش زیادی شود. ما در این در نشست بین المللی امروز بیائیم گذشته را بررسی کنیم. ببینیم گذشته چگونه بوده است. قبلا هم گفته ام کارهای بسیار خوبی در نیروهای نظامی و انتظامی می شود، اما هماهنگی وجود ندارد. 
وی ادامه داد: باید معاونت های نیروهای نظامی و انتظامی در بحث روان شناسی و مشاوره با یکدیگر هماهنگ باشند. این ها باید در فرماندهی واحد با یکدیگر هماهنگ باشند. این به معنی دخالت در امور یکدیگر نیست. نمی توانیم ببینیم امروز در کلانتری های ما افرادی مشاوره می دهند که صلاحیت و تخصص لازم را ندارند. 
سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور باید بر کار روان شناسان و مشاوران نظارت کند. هر فردی نمی تواند این فعالیت تخصصی را انجام دهد. مسئله سلامت روان از پزشکی هم مهم تر است. 
دکتر حاتمی، تصریح کرد: اگر بخواهیم فردی را در نیروهای نظامی و انتظامی به کار بگیریم حتما باید صلاحیت و توانمندی آن را از مرجع صالح که همان سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور است، تائید شود‌
وی افزود: خوشوقت هستم که با نیروهای نظامی و انتظامی همکاری بسیار گسترده ای داریم، اما در زمینه روان شناسی و مشاوره باید کار تخصصی باشد زیرا در غیر این صورت فرصت تبدیل به تهدید می شود.
باید افراد پروانه اشتغال تخصصی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور را در اختیار داشته باشد تا بتوانند این فعالیت حرفه ای را انجام دهند.
وی، گفت: امیدوارم این نشست مقدمه ای برای کنگره ای شود برای حضور همه بخش های نیروهای نظامی و انتظامی دست آوردهای خود را در آموزش، پژوهش و درمان ارائه دهند. 
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، با تاکید بر این که مسئله پیشگیری جزو وظایف ذاتی نیروهای نظامی و انتظامی است، گفت: پیشنهاد ما این است که با وجود ساختار سازی خوبی که در نیروهای نظامی و انتظامی  شده، اما با تفاهم نامه مشترک میان نیروهای نظامی و انتظامی و سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور از هزار مرکز ما می توانید بهره مند شوید و در برخی موارد هم بهتر پاسخ می دهد. امکان دارد خانواده ای نخواهد به مراکز نیروهای نظامی و انتظامی مراجعه کند، اما هزار مرکزی که ما داریم می تواند کارگشا باشد. در بخش پیشگیری و بحث مهارت ها، تاب آوری، آزمون ها و غیره بر عهده خود شما، اما در بخش مداخله می توانید از ظرفیت ۱۰۰۰ مرکز تحت نظارت سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور استفاده کنید.
دکتر حاتمی، با بیان این که نیروهای نظامی و انتظامی در بحث پوشش بیمه ای خدمات روان شناسی و مشاوره پیشگام هستند، گفت: امیدواریم سازمان تامین اجتماعی هم این مسئله را برای تمام اقشار جامعه در نظر بگیرد تا همه افراد به ویژه افراد با درآمد کم بتوانند از این خدمات بهره مند شوند.
نشست بین المللی روان شناسی و روان پزشکی در نیروهای نظامی و انتظامی به مدت ۲ روز، شنبه و یکشنبه ادامه خواهد داشت.
مطالب مرتبط
آشنایی با روان شناسان
دکتر کیانوش زهراکار
دکترای تخصصی مشاوره
 
عضو هیئت علمی دانشگاه  خوارزمی تهران
 
پژوهشگر برتر منتخب دانشگاه خوارزمی در سال ۱۳۹۲
 
پژوهشگر برتر منتخب استان تهران در سال ۱۳۸۸
 
پژوهشگر برتر منتخب دانشگاه آزاد اسلامشهر در سال ۱۳۸۷
 
پژوهشگر برتر منتخب استان لُرستان در سال ۱۳۸۳
 
دانشجوی برتر منتخب دوره دکتری در سال ۱۳۸۲
 
استاد راهنما و مشاور بیش از 100 پایان نامه تحصیلات تکمیلی
 
 
دکتر امیرهوشنگ مهریار
-سال تولد: 1315 
رتبه علمي: استاد
تحصيلات:  Ph.D ـ روانشناسي ـ لندن ـ (1344) 1965
1. دانشگاه شيراز، شيراز ـ پژوهشي/ آموزشي/ اجرايي ـ رئيس مركز جمعيت‌شناسي، سرپرستي
2. دانشگاه هاروارد، دانشكده پزشكي بوستون ـ پژوهشي ـ Post-Doctoral
3. دانشگاه پنسيلوانيا، فيلادلفيا ـ پژوهشي/ آموزشي ـ استاد مدعو
4. سازمان بهداشت جهاني ـ پژوهشي ـ مشاور علمي
5. مؤسسه عالي پژوهش در برنامه‌ريزي ‌و توسعه تهران ـ پژوهشي/آموزشي/ اجرايي ـ استاد ـ رئيس گروه
 
 دكتر حمزه گنجی
متولد : دوم فروردين‌ماه سال 1321 در هادي‌شهر از بخشهاي شهرستان مرند ب
کارشناسی :رشته زبان فرانسه 1344
کارشناسی ارشد: دانشگاه تهران  رشته علوم تربیتی
دکتری   : 1351  دانشگاه مون پلیه (فرانسه)
 دکتر محمود ساعتچی

1-ليسانس علوم اجتماعي از دانشگاه تهران در سال 1344.
2-ليسانس نظامي از دانشكده پياده نظام ارتش (شيراز) در سال 1345.
3-فوق ليسانس علوم اجتماعي از دانشگاه تهران در سال 1347.
4- دكتراي (Ph.D.) روانشناسي از دانشگاه اله آباد (Allahabad University) هندوستان در سال 1353.
5- طي دوره تخصصي راهبردها، فنون و روش هاي عملي كاربردي روانشناسي در برگزاري دوره هاي آموزش مديريت عالي در كالج هنلي (Henly)، انگلستان (لندن) در سال 1357.
پروفسور سعید شاملو،( بنیان گذار روانشناسی بالینی ایران)
متولد : سال 1308 در ملایر
کارشناسی : دانشگاه جورج واشنگتن
کارشناسی ارشد:  دانشگاه ایالتی واشنگتن
دکتری   :  دانشگاه ایلی نویز در رشته روان نشاسی بالینی 
فوق دکتری  : دانشگاه ایلی نویز در رشته رواندرمانی
 دکتر یوسف کریمی

سال تولد : 1323 
محل تولد : قزوین 
کارشناسی آموزش ابتدائی از دانشگاه ابوریحان بیرونی سابق
کارشناسی ارشد  در رشته روانشناسی تربیتی در سال 1353(1974) از دانشگاه ایالتی بال در ایالت ایندیانا 
دکتری در سال 1356(1977) موفق به اخذ درجه دکتری در رشته روانشناسی تربیتی، از دانشگاه ایالتی فلوریدا
یشان دارای سابقه تدریس در دانشگاه های آمریکا با سمت مربی رتبه اول هستند.
تالیفات : روانشناسی اجتماعی،نگرش و تغییر نگرش و..

دکتر  بهروز بيرشك
 متولد فروردين۱۳۲۷- تهران
فارغ التحصيل دانشگاه ملى
فوق ليسانس روانشناسى مشاوره - ۱۳۵۳ از دانشكده ايلينوى آمريكا
اخذ مدرك دكترى - ۱۳۵۷ از دانشكده ايلينوى
عضو هيأت علمى دانشگاه علوم پزشكى ايران
فعاليت در انستيتو روانپزشكى تهران
راه اندازى بيمارستان روانى حضرت زهرا (س)
دكتر سيمين حسينيان
متولد  : ۱۳۳۱
مرتبه علمي: استادتمام دانشگاه الزهرا
تحصيلات: دكتري
گروه آموزشي:مشاوره
محل تولد: تهران
دكتراي مشاوره ،كاليفرنيا-لس آنجلس آمريكا
كارشناسي ارشد مشاوره، كاليفرنيا-لس آنجلس آمريكا
كارشناسي مشاوره ،؛دانشگاه تهران -ايران
دکترشکوه نوابى نژاد
- متولد ۱۳۲۵
- لیسانس زبان و ادبیات انگلیسى
- فوق لیسانس مشاوره [دانشگاه آمریکایى بیروت]
- اخذ مدرک دکترى [دانشگاه ایالتى نبراسکا] رشته روانشناسى مشاوره
- استاد تمام گروه مشاوره دانشگاه تربیت معلم
- مدیر گروه مشاوره همان دانشگاه 
- عضو هیأت امناى دانشگاه 
زندگینامه بزرگان روان شناسی / مشاور نیوز
دکتر محمود گلزاری
 سال تولد : ۱۳۲۸ 
محل تولد :  شهر سیرجان در استان کرمان 
تحصیلات:
کارشناسی: رشته روان شناسی بالینی، دانشگاه علامه طباطبایی
کارشناسی‌ارشد: رشته روان شناسی بالینی انستیتو روانپزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران
پایان نامه: ساخت و اعتبار یابی مقیاس افسردگی کودکان (CDS). 
دکتری: روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی
معرفی بزرگان روان شناسی و مشاوره / مشاور نیوز

دکتر علی دلاور 
در سال 1320
محل تولد : خرم آباد 
در سال 1358مدرک دکتری خود را در دانشگاه ایالتی فلوریدا در رشته روش‌های تحقیق و آمار اخذ نمودند
 مرتبه علمی : استادی
 تعداد 137 عنوان مقاله در سمینارهای علمی داخلی و خارجی ارائه و تعداد 19 عنوان کتاب نیز ترجمه و تالیف نموده‌اند.
دکتر  علی محمد  نظری
مرتبه علمی:دانشیار( گروه مشاوره و راهنمایی دانشگاه خوارزمی )
آدرس پست الکترونيک:Nazari@khu.ac.ir
صفحه اينترنت شخصی:http://cvs.khu.ac.ir/fa/nazari.htm
سوابق تحصیلی
دکتری:  مشاوره خانواده
کارشناسی ارشد:مشاوره و راهنمایی 
کارشناسی:مشاوره و راهنمایی 

صاحب كرسي استادي گروه مشاوره و راهنمايي دانشگاه خوارزمی (تربيت معلم سابق )

در سال 1324 در يك خانواده روحاني در شهر مشهد متولد شدم. تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در زادگاهم به پايان رساندم و در سال 1346 در دانشسراي عالي به تحصيل در رشته مشاوره و راهنمايي مشغول شدم. اولين كتاب خود را در سال 1349 در حالي كه دانشجوي سال سوم دوره كارشناسي بودم با نام مشاوره در چاپ رساندم. در سال 1350 در وزارت آموزش و پرورش با سمت «مشاور راهنمايي تحصيلي» مشغول خدمت شدم. تحصيلات كارشناسي ارشد خود را در رشته مشاوره در سال 1351 در دانشگاه تهران شروع كردم. در سال 1351 1352 با همسرم خانم دكتر ستيلا علاقبند ازدواج كردم. ثمره اين ازدواج سه فرزند با نام‌هاي سعيد، سميه و آزاده است. فرزندانم به ترتيب در رشته‌هاي كامپيوتر، الكترونيك و كامپيوتر تحصيل كرده‌اند.

اطلاعات شخصي:
1- نام و نام خانوادگي: حسن­ پاشا شريفي
2- تاريخ تولد: 1312        
3- محل تولد: سُنقُر (کرمانشاه)
4- گروه آموزشي:روان­شناسي
5- دانشگاه: دانشگاه آزاد اسلامي
6- مرتبة علمي: دانشيار
7- ايميل:HPSSR@YAHOO.COM
سوابق تحصيلي:
1- اخذ مدرک ديپلم از دانشسراي مقدماتي کرمانشاه در سال 1332
2- اخذ ديپلم ششم متوسطه در رشتة ادبيات به صورت داوطلبانه در سال 1334
3- کسب ليسانس علوم تربيتي در دانش­سراي عالي در سال1341 در تهران
4- کسب فوق ليسانس مشاوره و راهنمايي از دانشگاه تربيت معلم تهران در سال 1348
5- دکتراي روان شناسي در دانشگاه علوم و تحقيقات تهران در سال 1368
نظر سنجی
از نظر شما کدام بخش از مطالب سایت مفید و کاربردی تر هستند ؟
نمایش نتایج